Jdi na obsah Jdi na menu
 


Byla jednou jedna N-Gage

9. 3. 2007
Nokia tento měsíc spouští testovací verzi nového projektu Nokia N-Gage. Připravují se dokonalé mobilní hry pro všechny smartphony.

Byla jednou jedna N-Gage

Píše se 4. listopad roku 2002 a Nokia v dopoledních hodinách představuje další telefon s novým operačním systémem Symbian – Nokii N-Gage. Mnoho lidí se diví, proč nebylo použito standardní čtyřmístné označení, ale pravda vyjde najevo záhy. Jde o herní konzoli s rádiem, MP3 přehrávačem a vším, co takový telefon S60 v té době mohl mít. Absence fotoaparátu je tolerována. Pravidelně přibývají nové hry kompatibilní pouze s modelem N-Gage. Koupit si je můžete na speciálních paměťových kartách MMC. A jak se líbila? Měla buď zapřísáhlé obdivovatele, nebo stejně zaryté odpůrce.

První generace nesplnila očekávání, proto je 14. dubna roku 2004 představen nástupce s označením Nokia N-Gage QD. Telefon to byl menší, měl větší výdrž, ale zato mu scházeno integrované rádio a MP3 přehrávač (ten však bylo možné díky otevřenému operačnímu systému doinstalovat).

Nokia N-Gage Nokia N-Gage QD 

RozdílyNokia N-GageNokia N-Gage QD
rozměry134 x 70 x 20 mm118 x 68 x 22 mm
hmotnost137 g143 g
max. pohotovostní doba200 h240 h
max. doba hovoru240 min300 min
systémový konektor pro kabelanone
integrovaný MP3 přehrávačano, stereone
FM rádioano, stereone
připojení k PC přes kabelanone
GSM sítě900, 1800, 1900 MHz900, 1800 MHz

Po QD se zatím žádný nový model neobjevil a ani neobjeví. Sice bylo možné vidět spoustu fotomontáží a legrácek, které tvořili především majitelé a fandové herní konzole N-Gage, byla to však jen přání, nikoli návrhy přímo od Nokie.

V roce 2005 Nokia oznámila, že N-Gage byl projekt, který velice zklamal. Místo plánovaných šesti milionů se prodaly jen dva miliony kusů. Přestávají se vyrábět hry a v tiskové zprávě se dozvídáme, že se bude Nokia nyní věnovat multimediální zábavě a mobilní televizi. Projekt N-Gage je odložen na začátek roku 2007. To bylo přede dvěma lety. Rok 2007 je zde a slib se splnil. Společnost přichází s projektem Nokia N-Gage, který nemá tentokrát nic společného s novým telefonem, ale je to projekt her do mobilních telefonů se Symbianem S60.

Nokia to dala dohromady s Elisou

Dva finští lídři se spojili a zakopaný název N-Gage znovu probudili k životu. Nokii představovat nemusím a tak přejděme rovnou ke druhé společnosti. Elisa je přední finskou firmou působící v oblasti komunikačních a ICT řešení. Nabízí komplexní spektrum komunikačních služeb, zahrnující služby hlasové a datové, připojení k internetu, standardní ICT řešení a služby síťového operátora. Elisa je poslem nových mobilních služeb a obsahu.

Co můžeme čekat?

Jedním slovem mnoho. Tyto dvě velký firmy rozpracovaly skvělý nápad. Neudělaly nový telefon s podporou ještě dokonalejších her, ale navrhly a budou provozovat platformu plnou her a mobilní zábavy kompatibilní se všemi Symbianovými telefony řady S60. Nechtěly, aby „hora přišla za nimi“, jak to bylo u dvou předchozích konzolí. Přišli oni k hoře. Hoře současných uživatelů využívajících smartphony se Symbianem S60. Ti si rádi zahrají dokonalé hry, ale nový herní telefon by si kvůli tomu nekupovali.

Díky jednoduchosti, přehlednosti, rychlému vyhledávání, snadnému nákupu a sdílení propracovaných a poutavých her, se můžeme těšit na velký převrat mobilní zábavy v telefonech S60.

Vytrženo z tiskové zprávy: „Naším cílem je nabídnout zákazníkům nový a unikátní zážitek, který nikde jinde nenajdou,“ řekl Mikko Mattinen za společnost Elisa. „Lidé, kteří mají rádi mobilní hry, obvykle také rádi experimentují s novými mobilními službami a obsahem. Společnost Elisa může těmto uživatelům nabídnout celou řadu obsahů a služeb, splňujících jejich nároky.“

„Základem strategie společnosti Nokia v oblasti her je zjednodušení vyhledávání, nákupu a hraní vysoce kvalitních mobilních her a nás velmi těší, že nám rozšíření našeho partnerství se společností Elisa umožní tento cíl uskutečnit,“ řekl Jaakko Kaidesoja, ředitel oddělení Games divize Multimedia společnosti Nokia. „Pilotní projekt nám pomůže v dalším zdokonalení uživatelské zkušenosti s N-Gage před jeho komerčním spuštěním, které je plánováno na druhou polovinu letošního roku.“

Jelikož půjde o velký a nákladný projekt, chyba se zde objevit nesmí. Důkladné testování, které začne ještě v březnu, potrvá až do poloviny roku 2007. Mělo by se postarat o to, aby platforma přišla ve stavu, kdy si ji uživatele jednoduše zamilují.

Trénujme palce

Jistě to bude něco úplně nového a podle toho, co se o nové platformě říká, to bude stát za to. Možná i vy si dnes rádi zahrajete nějakou jednoduchou hru předinstalovanou ve vašem telefonu. N-Gage posune tento zážitek na novou úroveň. Nejde jen o hry, ale třeba i o spojení s N-Gage arenou, kde si budete moci zahrát v kolektivu, sdílet vaše výsledky, diskutovat atd. Uvidíme, jak se nová platforma Nokia N-Gage uchytí a jaké bude slavit úspěchy.

Weby související s platformou N-Gage:

Zdroj:mobilmania.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Finland

(Effe, 9. 3. 2007 17:45)

Jóóó,Finsko,znám.Helminen,Peltonen ..... mi ho u kolen(citát Pavla Lišky).

To nikdo neví....;o))

(Jířa, 9. 3. 2007 16:30)

handy

(Effe, 9. 3. 2007 15:24)

Tož umí to všecko ,ale dá se s tím heblem aj telefonovat?