Jdi na obsah Jdi na menu
 


Filmový festival ve Zlíně

31. 5. 2008

Zlín - Přípravy na proslulý zlínský Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, který vypukne prvního června odpoledne, právě vrcholí. Návštěvníci si po dobu osmi festivalových dní budou moci vybírat z celkem pěti set sedmdesáti filmů, což je výrazně více než před rokem.

 

 

 

 

Festival bude také letos o den delší. Kromě každoroční filmové nadílky se děti mohou těšit na oslavu Mezinárodního dne dětí a desítky doprovodných akcí. Festival začne v neděli ve 14 hodin filmovým karnevalem na náměstí Míru.

Hlavním tématem letošního osmačtyřicátého ročníku jsou Dny britské kinematografie. Britský film a kultura ovlivnily pořadatele především při výběru promítaných snímků, ale také při plánování doprovodného programu. „Festivaloví diváci se například na dnu plném kouzel setkají s českým Harrym Potterem a dozvědí se vše podstatné o britské literární fantasy,“ přiblížila manažerka festivalu Helena Hudečková.

Na festival se chystají školy

Stejně jako v předešlých letech se na svátek dětského filmu chystají všechny oslovené základní školy ve Zlíně. „Plánujeme strašně moc představení. Každý den půjdou žáci na něco. Některé třídy dokonce několikrát. V úterý a ve středu půjde celý první stupeň na představení přímo tady v Malenovicích,“ poznamenala zástupkyně ředitele malenovické základní školy na třídě Svobody Vladislava Švehlíková.

Děti z Církevní základní školy se například vydají na promítání pohádky Nejkrásnější hádanka režiséra Zdeňka Trošky. „Na festival budou naše děti chodit po celý týden kromě pátku, kdy máme ředitelské volno,“ podotkl ředitel školy Miroslav Škarka. Objednat třídy na jednotlivá představení prý nebyl žádný problém. Alespoň to tvrdí v Základní škole ve Slovenské ulici. „Letos to není tak náročné, protože přibyly další promítací sály ve Zlatém jablku a šance dostat se na projekci byla tím pádem větší,“ vysvětlila zástupkyně ředitele Jitka Šenkeříková.

 

I pro studenty

Přestože by se mohlo zdát, že festival je zaměřený jen na malé děti, na své si přijdou i studenti středních a vysokých škol, kteří mají ve Zlíně početné zastoupení. Horkou novinkou letošní filmové přehlídky totiž bude sekce Nočních horizontů. Promítací časy těchto snímků pořadatelé posunuli na pozdní večerní hodiny.

„Byli jsme na festivalu už loni. Letos půjdeme na Let´s Dance 2, Ratatouille a Faunův labyrint. Sledujeme program a chceme se podívat i na doprovodné akce,“ usmívaly se sedmnáctiletá Lucie Vaňková z Napajedel a její vrstevnice Jana Holcová ze Zlína.

Osm dní filmu

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos pokračuje svým 48. ročníkem. Návštěvníci přehlídky se mohou těšit na osm dní plných filmů pro děti a mládež v sedmi soutěžních a několika nesoutěžních sekcích a na desítky doprovodných akcí.

Pro odbornou i laickou veřejnost jsou připraveny přednášky, workshopy a profesní akce. Festival přivítá uznávané filmové profesionály a herecké osobnosti z Čech i ze zahraničí. Program festivalu opět proběhne i v satelitních městech – Praze, Otrokovicích, Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti.

Zdroj: www.denik.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář