Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malárie v počítači

16. 8. 2006

Tisíce dobrovolníků se zapojilo se svými počítači do boje proti malárii. Nový výzkumný projekt „MalariaControl.net“ spojil sílu mnoha počítačů k vytvoření modelu šíření malárie a jejímu léčení.

 
Malárie ročně zahubí na milion lidí, především mladých Afričanů.
Dobrovolníci si do svého počítače stáhnou zvláštní software. Ten začíná pracovat v momentu, kdy je počítač vypnutý. Software testuje vývoj malárie v závislosti na klimatu a reakci na antimalarika.

Ve světě se ročně objeví na 500 milionů případů malárie, nejvíce v Africe. Chorobu způsobuje mikro-parazit Plasmodium falciparum. Do krve člověka se dostane komářím bodnutím. Pro dospělého a jinak zdravého člověka nemusí být malárie smrtelná. Jakmile však parazit jednou do těla pronikne, není prakticky šance se nemoci zbavit. Malarická horečka provázená zimnicí a vyčerpaností se pak může v různých periodách dostavovat po celý život pacienta.

Parazit snadno mutuje a stává se vždy znovu odolným vůči lékům. Pro chudé africké státy je plošné nasazení léků příliš drahé a lék si mohou dovolit pouze movití občané. Počítačový model by měl pomoc odhalit princip šíření nemoci. U každého nemoc probíhá jinak. Záleží na množství bodnutí nakaženými komáry, na věku a celkové zdravotním stavu, na množství parazitů v krvi (v každém komářím štípnutí jich není stejně) a na imunitě jedince. Nejnebezpečnější je choroba pro malé děti a oslabené jedince. Evropané nezvyklí na africké klima snášejí chorobu hůř než dospělí Afričané.

Vědci začali počítačový program vyvíjet v roce 2003 a ve výsledku by měl vést k vytvoření vakcíny proti malárii. Otázkou je, zda by se vakcína dostala i chudým obyčejným Afričanům nebo jen několika prominentům.

Vzhledem k oteplování se malárie po světě šíří než aby jí ubývalo. Malarickým komárům se daří ve vlhkém teplém prostředí. Pokud bude oteplování pokračovat, mohla by se nemoc rozšířit i podél toků velkých evropských řek, například Dunaje. Paradoxně by tato situace mohla konečně vybudit svět k radikálnějšímu zásahu proti nemoci.

Pokud se vydáváme do zemí ohrožených malárií (zejména Afrika a jižní Asie) musíme zvážit ochranu. Antimalarické tablety se musí brát již před odjezdem a po celou dobu pobytu. Jejich konzumace je ovšem omezena maximálně na dva měsíce. Léky sice chrání před malárií, ale velmi zatěžují játra a ledviny. Někteří dobrodruzi volí variantu bez antimalarik, pokud jedeme třeba do Afriky na delší dobu, nic jiného ani nezbývá. Je ale nutné počítat s občasnými záchvaty malárie do konce života. Staří cestovatelé na potlačení příznaků používali chinin.
Zdroj.tiscali.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář