Co je vlastně luxus?
Ve světě jsou to obyčejné značky, v Česku mají punc i cenu luxusu
V Česku se značky, jako jsou Hugo Boss či Lacoste prodávají až o polovinu dráž než na Západě. Přesto je lidé kupují. Vidí v nich symbol luxusu, který však v západní Evropě považují zákazníci spíše za vyšší střední třídu.
Sice už pominul čas, kdy většina českých zákazníků spojovala luxus s ryze sportovními značkami, jako je Nike či Adidas, přesto se jejich představy od zbytku světa stále odlišují. Podle průzkumu komunikační společnosti Mather, která oslovila na tři stovky marketingových ředitelů, Češi nyní nejvíce přeceňují značky Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Zara či Lacoste.
Podle toho se také zařizují obchodníci, kteří odér luxusu živí vyššími cenami. Například za klasické tričko s límečkem Tommy Hilfiger zaplatí Američané kolem 35 dolarů, tedy asi 730 korun. V Česku obdobné triko stojí přes patnáct set. Podobný rozdíl je i u oblečení Lacoste či Hugo Boss.
Důvod? Marketingoví odborníci za tím vidí kombinaci rozdílné propagace značky v Česku a ve světě a neznalosti českých zákazníků.
Stačí hezká výloha
"Většina Čechů třeba považuje Zaru za luxusní, ačkoliv všude na Západě je to obyčejná značka pro střední i nižší třídy. Zara ale udělala chytrý tah – vystavuje zboží ve výlohách tak, jak to dělají luxusní značky – jeden nebo dva kusy ve vkusně aranžované výloze. Pak se podobají Dioru nebo Pradě," popisuje Eda Kauba, kreativní ředitel reklamní agentury Euro RSCG. "Samozřejmě v Česku, kde luxusem je Benetton či Levis, je hlavním důvodem neznalost," dodává Kauba.
Další marketingový odborník, Milan Rozlivka z reklamní agentury Bed, vidí problém také v přetrvávajících návycích tuzemských spotřebitelů.
"U nás jsou stále základní úrovní tržnice. Pokud je laťka nasazená tak nízko, pak cokoli kamenného, navíc se západním designem, je bráno jako luxus," vysvětluje Rozlivka. Podle něj si lidé s oblečením kupují především pocity, které se na značky vážou.
"U značek z průzkumu to je podobné – vysoká cena vytváří pocit exkluzivity a neznalost nových kolekcí a nemožnost konfrontace s podobnými výrobky umožňuje v Česku prodávat, co by na sebe člověk ve stejném postavení v Londýně vzít nemohl," dodává Rozlivka.
Podle některých lidí z branže už se však poměry i v Česku mění. Především mladá generace přichází s větším globálním přehledem a na předražené zboží v českých obchodech už tak lehce neskočí.
"Postupně se to s globalizací mění. Tyto značky bezhlavě preferují především starší ročníky, které se za značkou schovávají. Ale u mladých je to jinak," souhlasí Petr Hendrych, který v Česku vybudoval módní značku pietro filipi.
Z průzkumu firmy Mather také vyplývá, že Češi luxus nejčastěji očekávají u zboží, kterým se mohou pochlubit.
"Luxus se u nás stále omezuje na demonstraci společenského postavení. Za symbol luxusu označily tři čtvrtiny respondentů automobily, šperky, hodinky a módu.
Značky přinášející soukromý zážitek v podobě dovolené, restaurace či vybavení bytu označilo za symbol luxusu jen pár procent odpovídajících," uvedl Ondřej Obluk, ředitel skupiny Mather.
Češi a luxusní značky
Značky považované v Česku za luxusní, ale ve světě řazené mezi běžné:
Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Lacoste, Zara, Replay
Světové luxusní značky na českém trhu nedoceněné nebo zcela neznámé:
Balenciaga, Guerlain, Christian Lacroix, Jimmy Choo, Givenchy
Pramen: Mather
Zdroj: www.idnes.cz